Karitász

Nagysz_magy_pir_teli_quadr

Nagyszőlősi Szociális Karitatív Központ

Az intézmény feladata.

Segíteni a rászorulókat, szegényeket, betegeket, nagycsaládosokat, nehéz körülmények között élőket. Az anyagi segítség mellett a rászoruló személyiségét, méltóságát megmenteni, hogy testben-lélekben egészséges és ép emberek legyenek.

Az intézmény működési területe.

Nagyszőlős Kárpátalja egyik nagyobb városa. Ma 24 275 lakosának 14%-a (3400 fő) magyar, a többiek többnyire ukránok, ruszinok, oroszok. Mezőgazdaságból vagy alkalmi munkából igen nehéz megélni, így a helyi lakosok szerény körülmények között élnek. A határ közelsége miatt sokan Magyarországon keresnek munkát. A városnak van magyar iskolája és magyar óvodája is, ami nagy szerepet játszik a magyar nyelv és kultúra fenntartásában. A Ferences Rendház sokat jelent a város számára: reményt ad a lakosoknak, megmutatja, hogyan lehetne kijutni a válságból és otthon boldogulni.

Az intézmény tevékenysége.

A Nagyszőlősi Szociális Karitatív Központ 1993-ban létesült. Kárpátalján ez volt egyike az első sikeresen működő helyi karitászoknak. Papp Tihamér atya és egy német házaspár kezdeményezték működését.

Jelenleg Német Sándor vezeti az intézményt. Emellett több munkatársa is van. Több program is létesült a Karitatív Központon belül:

– Az egyik legfontosabb az ingyen-konyha. Mindennap 170-200 ebédet osztanak ki a szegényeknek.

A 2022.február 24-én elkezdődött ukrán-orosz háborút követően az intézmény jelenleg 150-200 életmentő csomagot, higiéniai és egészségügyi felszerelést készít elő és juttat el az aktív harcok sújtotta területekre. A területünkre érkezett és érkező menekültek részére alap segély csomagot és lehetőségükhöz mérten segíti a rászorulókat.

– A fontosabb alapanyagot a húst, haszonállatok tenyésztésével biztosítják. Húsvétra és Karácsonyra élelmiszer csomagokat osztanak a szegényeknek, télen pedig tűzifát adnak nekik. Gyakran szerveznek ruhaosztást is.

Az idők során több olyan programot, intézményt indítottak el, melyek mára már önállóan működnek (pl.: Szent Teréz Rehabilitációs központ, Szent József Bölcsőde-Óvoda).

Vélemény, hozzászólás?